Bjerringbro Indre Mission:

Mødested og tid:
Missionshuset Bethel,
Nørregade 22, Bjerringbro
kl. 19.00 når ikke andet er oplyst:

 

Faste programpunkter:

¤ Bedemøde hver onsdag kl. 10

¤ Fredagscafé hver fredag kl. 10 til 11.15

¤ Kreativ aften - Mandage i Bibelkredseugerne kl.19-21



Program:

Januar 2109

Torsdag den 17.
Bibelkredse i hjemmene - Johs. ev. kap 5.

Torsdag den 24. 
"Med Jesus i centrum, når min næste skal findes".
Møde ved missionær Egild Kildeholm Jensen, Rønde
NB: Børnenes 5 min.
Kaffehold 6.

Tirsdag den 29. kl. 14.30.
Eftermiddagsmøde med emnet: "Kyndelmisse". 
Møde vedGitte Korsholm Wamberg,

Torsdag den 31.
Soldatermissionens aften.
Møde ved pastor Jens Arne Skjøtt, Aarhus.
Kaffehold 6.

Februar 2019

Torsden den 7.
Generalforsamling.
Fællesspisning kl. 17.45.
Bindende tilmelding til Janne Bodilsen 30 95 20 49 senest d. 4. feb.
Kaffehold 1.

Torsdag den 14.
"Jesus alene". 
Tale ved pastor Jørn A. Pedersen, Bjerring.
NB: Børnenes 5 min.
Kaffehold 1

Torsdag den 21.
Bibelkredse i hjemmene
Johs. ev. kap 6

Fredag den 22.
Fælles fredag. 
se  program.

Lørdag den 23.
Bibelhøjskoledag.

Se program.

Tirsdag den 26. Kl. 14.30:
"Salmedigteren Thomas Kingo."
Eftermiddagsmøde ved Finn Najbjerg, Vinderlsev.

Torsdag den 28.
KLF-Kirke og Medier-aften
Møde ved pastor Bjarne Markussen, Bjerringbro.
Kaffehold 1.

Marts 2019

Torsdag den 7. 
"Påskens modsætninger"
Møde ved lærer Simon Hauge Lindbjerg, Aarhus
NB: Børnenes 5 min.
Køkkenhold 2

Fredag den 15. 
Familieaften 
Aftenen ledes af konsulent i DFS Karen Markussen, Herning
Fællesspisning kl. 17.45
Tilmelding til Lene Nør holm 22 62 28 07 senest d.11.marts
Kaffehold 2

Torsdag den 21. 
Bibelkredse i hjemmene 
- Johs. ev. kap. 7

Tirsdag den 26. Kl. 14.30.
Sang og oplæsning.
Eftermiddagen ledes af Helga Dalgaard, Øster Snede.

Torsdag den 28. 
"Dødt eller levende håb"
Forårsfest
ved pastor Mikael G. Skovgård, Gjellerup
NB: Børnenes 5 min.
Kaffehold 2

April 2019

Torsdag den 4. 
Aftenprogram med Mission Afrika Miss.Afr.
Møde ved læge Anne Theresa Thanning, Aarhus

Lørdag den 6. 
Forårsrengøring 
- info senere

Fredag den 12. 
Påskeoptakt ved Gunvor Frøsig, Bjerringbro
Fællesspisning kl. 17.45.
Tilmelding til Birthe Lauritsen 25 76 29 03 senest d. 8. apr.
Kaffehold 3.

Torsdag den 25. 
Lovsangsaften
under ledelse af musikkonsulent David Høgh Kristoffersen - med band, Aarhus
Kaffehold 3.

Tirsdag den 30. Kl. 14.30.
Om Kristelig handicapforening.
Møde ved Vagn Bodilsen.

Tirsdag den 30. 
"Tændt og sendt".
Møde ved landsleder i IMU Niels Hankelberg Mortensen
Fællesmøde med IMU
NB: Børnenes 5 min.
Kaffehold 3.

Maj 2019

3.-4. maj 
Fælleslejr på Tange Kristne Friskole
Familieaften fredag Ved Annette Back-Pedersen, Bjerringbro
Lørdag tale ved Poul Erik Hansen, Farsø
Program framlagt i Bethel.

Torsdag den 9. 
"Tag synden alvorlig".
Tale ved pastor Hans-Ole Bækgaard, Viby.
Fælles med ELM.
Kaffehold 4.

Torsdag den 16. 
Bibelkredse i hjemmene. 
- Johs. ev. kap. 8.

Torsdag den 23. 
"Jesus i Gammel Testamente".
Tale ved Allan Graugaard, Silkeborg.
NB: Børnenes 5 min.
Kaffehold 4.

Lørdag den 25. 
Indre Missions årsmøde i Skive.

Tirsdag den 28. Kl. 14.30.
Om Drivtømmerkunst. 
Dagens gæst er Betty Klit, Ulstrup. 

Juni 2019

Torsdag den 6.
"Forventninger" 
Tale ved regionsleder Kristian Lindholm, Tilst.
Fællesspisning kl. 17.45
Bindende tilmelding til Janne Bodilsen 30 95 20 49 senest d. 3. jun.
NB: Børnenes 5 min.
Kaffehold 4.

Torsdag den 13. 
Danmission leder denne aftenen.

Fredag den 14. 
Fælles fredag.
Se info.

Torsdag den 20. 
Bibelkredse i hjemmene.
 - Johs. ev. kap. 9.

Søndag den 23. 
Skt. Hans hos Anna Maria og Niels Jørgen Najbjerg,
Brandstrupvej 92, Rødkærsbro.
Se info.

Tors. 27. 
"Fuldfør løbet!".
Tale ved Henri Jensen, Silkeborg.
NB: Børnenes 5 min.
Kaffehold 5.




 

Bethel Bjerringbro, Nørregade 22, 8850 Bjerringbro

Hjemmeside fra e-hjemmeside.dk